0850 302 75 50

Sıkça Sorulan Sorular


Yüksek hızda internet için sabit telefon hattına ihtiyaç var mı?

70-454 Kablosuz internet hizmetimizi kullanırken sabit telefon hattı gerekmemektedir.

Sistem nasıl çalışır?

Kablosuz internet, pop noktalarına kurulan antenler vasıtası ile havadan taşınır. Hizmet alacak olan binanın yüksek noktasına kurulan alıcı anten ile, interneti pop noktasından alır, modeme veya direk bilgisayara aktarır.

Anten üzerindeki taşınan verilerimiz ne kadar güvenli ?

Havadan giden sinyaller veriye dönüştüğü sırada WPA2 ile şifrelenmektedir. WPA2 bilinen en güvenilir kablosuz şifreleme yöntemidir.

İki lokasyonuma internet alsam VPN yapılabilir mi ?

İki noktaya bağlanacak bir cihaz ile IPSec vb. protokoller kullanarak internet üzerinden noktadan noktaya veri transferi yapılabilir.

Kötü hava şartlarında örneğin kar, yağmur ve lodosta internetim kesilir mi ?

Yağmur ve kar için %99.9 kesintisiz hizmet için altyapı planlaması yapılmaktadır ve sistem bu şekilde çalışmaktadır. Yağmur ve karda kesinti yaşayabilecek noktalara hizmet vermemekteyiz. 2 yıldır çalışan sistemimizde en kötü hava koşullarında dahi kesinti yaşanmamıştır. Aşırı rüzgardan antenlerin etkilenmemesi için iyi monte edilmesi gerekmektedir ve tüm noktalarımızın montajı bu şekilde yapılmaktadır.

Noktadan noktaya vermiş olduğunuz internet bir hacker tarafından dinlenebilir mi ?

POP noktalarına yapılan son kullanıcı erişimleri PPPOE ve MAC tabanlı denetimlerden geçmektedir. Dışarıdan bir hackerin hattı dinlemesi teknik olarak mümkün değildir.

Vericiniz ile antenim arasında kuş sürüsü geçerken internetim kesilir mi ?

Wireless sinyallerin havada yayılımı düz bir çizgi halinde değil elips şeklinde dağılmaktadır. Bu nedenle sinyalin önüne geçen nesneler direk olarak veri transferini durduramayacaktır.

Bana verilen IP adresi Statik mi ?

70-455 Tercihen statik IP’de verebilmekteyiz.

Sektörümde rakip olan bir firma ile benim verilerim karışır mı ? Tekliflerimi ve yazışmalarımı onlar görür mü ?

Teknik olarak böyle bir şey mümkün değildir. Her kullanıcı kendi IP adresi ile internete taşınmaktadır. Bir kullanıcıya verilen IP adresinin başka bir kullanıcıda kullanılmasına sistem müsaade etmemektedir.

Bana en fazla kaç Mbps internet verebilirsiniz ?

Antwifi’nin sağladığı kablosuz teknolojisi teknik olarak 200MBps veri taşımaktadır. Ancak kapasite dağılımı ve POP noktası planlaması yapılırken bir kullanıcıya en fazla 50Mbps internet verileceği ön görülmektedir. Antwifi’nin fiyat tarifelerinde de en yüksek seçenek 50Mbps’dir.

Toplam Bant genişliğiniz kaç Mbps ?

Antiwifi’nin alt yapısı Türk Telekom üzerinden sağlanan 10Gbps yedekli altyapı ile sağlanmaktadır. Core network iç dağılımı 640GBps olarak dizayn edilmiştir. Ayrıca tüm kablolu kablosuz altyapımız yedekli güzergahlar üzerinden sağlanmaktadır.

Arızaya ne kadar sürede cevap verebiliyorsunuz ?

Müşteri yerinde müdahale edilmesi gereken durumlarda 1-4 saat içerisinde arıza giderilmektedir. Merkezden müdahale edilecek sorunlara 7/24 anlık olarak çözüm getirebilmekteyiz.

POP noktanızda elektrik arızası çıkınca ne yapıyorsunuz ?

Tüm POP noktalarımız 15 saat enerjisiz çalışacak UPS desteği ile çalışmaktadır. 15 saati aşacak kesintilere yedekli güzergahlardan veri akışı sağlanmaktadır.

Comments are closed.